Sedíte na záchode správne ?

_logosample2

Kedy sa objavil prvý záchod na Slovensku, to doložené nemáme. Wikipédia síce uvádza, že v „starej slovenčine“ sa toto miesto nazývalo „sráč“, asi to však netreba brať celkom vážne.

Pravda je, dodnes žijú svedkovia, že ešte pred 80 rokmi chodil po Bratislave chlapík s putňou a plachtou na chrbte a lákal volaním: „Za grajciar piši-piši, za dva grajciare môže frr-frr!“ V prípade, že niekomu „bolo treba“, putňu z chrbta zložil, zákazník pod plachtou spravil malú či veľkú potrebu, a „pojazdný záchod“ kráčal ďalej ulicami mesta. Poriadny splachovací záchod bol ešte začiatkom minulého storočia skôr vzácnosť ako bežná vec.

Príjemné posedenie

Pritom záchody samotné vynašli ľudia už pomerne dávno. Jedny z prvých používali v 3. tisícročí pred naším letopočtom na území dnešného Pakistanu. Toalety napojené na kanalizáciu fungovali aj v čase faraónov v Egypte alebo na prelome letopočtov v starom Ríme. Rímske verejné toalety by dnes boli naozaj zábavné – jedno sedadlo vedľa druhého, kde bez ostychu svorne sedeli bok po boku viacerí vážení páni a diskutovali hoci o politike. Pod zadnicami im tiekol neustále prúd vody a na hlavy svietilo slniečko. Toalety totiž neboli kryté, vďaka čomu tam nesmrdelo.

Smradľavé obdobie

Po Rimanoch prišlo, pokiaľ ide o záchody, „obdobie temna“ a ľudia sa hygienou príliš nezaoberali. V stredovekých domoch či bytoch ste mohli nájsť najmä nočníky, ktoré sa po použití vyniesli k maštaliam alebo vyliali z okna rovno na ulicu. Tam bolo treba odpad prekračovať často až dovtedy, kým neprišiel väčší dážď a splašky neodtiekli cez vyhĺbené žľaby do riek. Postupom času sa nočníky prestali vylievať na hlavy okoloidúcich a obytné domy si budovali žumpy, mestá postupne stavali kanalizáciu. Pritom splachovací záchod bol na svete už od roku roku 1596 a vymyslel ho Angličan John Harrington. Angličania na jeho počesť dodnes nazývajú toaletnú misu „John“.

Konečne WC !

Skutočné a naozaj funkčné WC (water closet) si dal patentovať v roku 1775 iný Angličan, hodinár Alexander Cummings. No cesta k dnešnému vecku trvala ešte dlho. Na zdravotníckej výstave v Londýne sa v roku 1884 stal hitom splachovací záchod s omývateľnou porcelánovou misou, ktorý získal zlatú medailu. Jeho súčasťou bola aj oválna doska používaná dodnes. Záchody si konečne začali raziť cestu do našich domácností. Bola to dlhá cesta! No musíte uznať, že dnešné toalety sú oproti smradľavým latrínam, studeným nočníkom či nepohodlným dieram v zemi naozaj komfortné. Našťastie. Veď na záchode strávi každý z nás asi tri roky života!

Zopár zaujímavostí:

  • Spoločné WC pre viacero bytov majú dodnes v starých domoch v Moskve. Ráno otec zvesí z klinca záchodovú dosku, celá rodina vykoná postupne potrebu, vezmú svoju dosku a nastúpi ďalšia família so svojou záchodovou doskou.
  • Výraz „smradu ako v Carihradu“ nesúvisí s vylievaním nočníkov do ulíc vtedajšieho Istanbulu. Mesto príšerne smrdelo z odpadu z rýb, ktorý sa vŕšil v prístave.
  • Stredoveké hrady a zámky mali záchody v špeciálnych výklenkoch – prevétoch. Šľachtická potreba padala rovno pod hradby či do hradnej priekopy.

Vráťme sa teraz k štatistike

- 3 roky života strávime sedením na WC -

pekne dlhý čas !

Zdá sa,
že je šťastím, že máme keramickú misu,
na ktorej si pekne pohodlne sedíme, niektorí dlhé hodiny a popri vykonávaní potreby si mnohí čítajú alebo sa hrajú na mobile.

Šťastie to ale teda naozaj nie je,

pretože podľa iných údajov

hemoroidy, divertikulitída alebo zápcha

sa vyskytujú

takmer výhradne v krajinách,

kde má záchodová misa tvar stoličky.

Náš spôsob vyprázdňovania rozhodne nie je jedinou príčinou hemoroidov a divertikulov, ale pravdou je, že na svete žije 1,2 miliardy ľudí, ktorí

pri vykonávaní veľkej potreby drepia

a títo ľudia nemajú žiadne divertikuly

a majú podstatne menej hemoroidov.


Tak sa na to poďme pozrieť celkom zblízka :

na wc sedi

sedíme klasicky na záchodovej mise …

… naše hrubé črevo vyzerá nasledovne :

hrube crevo krivo

sedíme a trónime tak, ako sme zvyknutí – naše hrubé črevo obopína sval, ktorý v polohe v sede ťahá jedným smerom a tak vznikne na čreve zalomenie.
Keď sem dorazí stolica, ocitne sa akoby v zákrute. Vyprázdňovanie sa spomalí, musíme zatlačiť, aby zvierač povolil a aby bola cesta voľná.
Vzniká veľký tlak na črevá.
Hemoroidy sa snažia uniknúť pred tlakom vo vnútornom priestore, preto radšej voľne prevísajú von z konečníka. Pri divertikuloch sa črevná stena vydúva smerom von a vznikajú na nej výbežky v podobe maličkých hruštičiek.

tu drepíme a vykonávame potrebu napr. do diery v zemi :

drep

Drep je našou prirodzenou polohou

pri vykonávaní veľkej potreby

od dávnych čias.

 

ako vyzerá hrubé črevo teraz ?

hrube crevo rovno

Sval sa uvoľní, črevo je narovnané a cesta je priama.

Vyprázdňovanie je radosť.


Ako dosiahnuť, aby sme mohli

naďalej sedávať na mise

a zároveň

mať črevo v polohe, aká je pri drepe ?

Skúste použiť malý stolček, tzv. hokerlík,

pomocou ktorého dosiahnete,

že budete

naraz sedieť aj drepieť.

Bude to vyzerať takto :

na wc hokerlik

Z vlastných skúseností

a tak isto zo skúseností mojich klientov môžem potvrdiť,

že “kakanie” prestalo byť trápenie.

Prajem aj Vám, aby to išlo ľahšie a rýchlejšie … von.


 

 

A ešte niečo navyše :

chcete profi podložku pod nohy ?

nech sa páči, tu ju máte … kliknite sem :

 http://www.assistto.sk?a_box=8nx9grrk

 


 

 

S láskou EČ.

PS : pochopiteľne zdravý životný štýl, ktorého neodmysliteľnou súčasťou je správne zdravé stravovanie musíme považovať za samozrejmosť, ak chceme mať vyprázdňovanie “na úrovni”
PS1 : ak Vás zaujíma, čo to vlastne zdravý životný štýl je, kliknite sem a dozviete sa viac

vizitečka lepšia

Eva Černá

Učím ľudí ako dosiahnuť správnu telesnú hmotnosť, robím to už 15 rokov a nakoľko ja sama som zažila aj chudnutie aj priberanie, viem úplne presne ako si s tým poradiť čo najjednoduchšie a najrýchlejšie. Môj príbeh si prečítajte tu >>

Komentáre