CVIČENIE a MOZOG.

Dajme si maličký test :

Vďaka čomu budete bystrejší a menej náchylní na ochorenia mozgu ?

a) riešeniu hlavolamov

b) prechádzke


Ak ste hádali a) nie je to úplne zle, ale predtým si dajte malú prechádzku čo najrýchlejším tempom a až potom si sadnite a začnite riešiť hlavolamy či krížovky.

Ukazuje sa, že správna odpoveď je b)

Skutočnosť, že sa vaše telo hýbe, prinesie vášmu mozgu viac úžitku ako akýkoľvek hlavolam, matematická rovnica, kniha alebo samotné myslenie.

CVIČENIE ( pohyb ) má nespočetné množstvo zdravotných účinkov na telo a najmä na MOZOG.


Pri pohybe si doslova precvičujete svoje genetické zloženie. Aktivujete jednak gény spojené s dlhovekosťou ako aj gén, ktorý kóduje tvorbu BDNF – čo je bielkovina zohrávajúca kľúčovú úlohu v tvorbe nových neurónov – čiže váš mozog nestagnuje a neodumiera, ale naopak regeneruje sa a rastie. Ďalej cvičenie pomáha odvrátiť zhoršovanie pamäti u starších ľudí a zvyšuje rast nových mozgových buniek v pamäťovom centre mozgu.


Ľudia boli vždy fyzicky aktívni, v podstate až donedávna. Moderné technológie nám poskytujú privilégium sedavého spôsobu života, všetko máme poruke, nemusíme ani vstať z postele. Ale náš genóm vyvinutý pred miliónmi rokov stále vyžaduje pravidelnú aeróbnu činnosť, aby sme zostali nažive.

Problém je, že málokto z nás túto požiadavku rešpektuje, čo sa prejavuje na chronických chorobách a vysokej miere úmrtnosti.


Je dokázané, že fyzická aktivita nám pomohla, aby sa náš mozog vyvinul na taký veľký aký ho máme dnes. Ak si ho teda chceme zachovať, potrebujeme vo fyzickej aktivite pokračovať – teda potrebujeme CVIČIŤ.


CVIČENIE spôsobuje prúdenie krvi do mozgu a teda aj prúdenie výživných látok pre rast a život buniek. Prúdenie krvi je dobrá vec, ale nie je to nič nové. Posledné výskumy účinkov pohybu pri ochrane a zachovaní funkčnosti mozgu sú neuveriteľné. Dajú sa zhrnúť do piatich výhod : KONTROLA ZÁPALOV, ZVYŠOVANIE CITLIVOSTI NA INZULÍN, VPLYV NA LEPŠIU KONTROLU HLADINY CUKRU V KRVI, ZVYŠOVANIE KAPACITY PAMAŤOVÉHO CENTRA a ZVYŠOVANIE HLADINY BDNF.


Veda priniesla na svetlo sveta aj ďalší skutočný zázrak, ktorý prebieha v mozgu : BUDOVANIE NOVÝCH SIETÍ.

Jedna vec je vytvárať mozgové bunky , ale druhá vec je usporadúvať tieto bunky do siete, ktorá funguje.

“Bystrejší” nebudeme iba preto, že si vytvoríme nové mozgové bunky. Musíme dokázať tieto bunky poprepájať s existujúcou nervovou sieťou, inak sa budú len bezcieľne potulovať a nakoniec zaniknú.

Jedným zo spôsobov, ako to urobiť je naučiť sa niečo nové

A tu prichádza do obrazu CVIČENIE. Ono dodáva neurónom flexibilitu a schopnosť vykonávať viac funkcií. Zvyšuje tvorbu BDNF a to spúšťa neurogenézu a tá zvyšuje schopnosť mozgu učiť sa nové veci, čo zasa tieto nové mozgové bunky posilňuje a posilňuje aj nervovú sieť.

DOKONCA ! Vyššie hladiny BDNF sú spojené so znížením apetítu. Preto pre ľudí, ktorí nedokážu svoj apetít kontrolovať, je toto ďalšou motiváciou, aby začali cvičiť.


V poriadku, cvičenie je teda prospešné pre telo aj mozog. Ale koľko ? Aké ?

Odpoviem vám na obe otázky veľmi jasne :

200 minút týždenne aeróbnej aktivity je postačujúce.

To znamená tri krát do týždňa si ísť zacvičiť … napríklad k nám do FIT KLUBu.

baner ako obrazok


A čo sa týka toho, či si vybrať aeróbnu činnosť alebo len naťahovacie a strečingové aktivity, ako odpoveď vám poslúži nasledujúci obrázok :

strečing vs aerobne

Existuje vedecká štúdia z roku 2011, kedy rozdelili 120 starších mužov a žien na dve skupiny.

Jedna mala predpísanú chôdzu a druhá strečing.

Chodci zvíťazili na celej čiare.

Po jednom roku mali väčší hipokampus a vyššie hladiny BDNF v krvnom obehu.

Na druhej strane skupina, ktorá robila strečing, strácala mozgový objem v rámci bežnej atrofie a nemala dobré výsledky v kognitívnych testoch.

Hipokampus = pamäťové centrum v mozgu :

hipokamp


Nemusíte hneď zdolať Mt. Everest. Ani nemusíte začať trénovať na športovú vytrvalostnú súťaž.

Len sa pokúste do svojo života zaradiť pravidelné pohybové aktivity ako sú chôdza, beh, plávanie, bicyklovanie či cvičenie vo FIT KLUBe.

Vaše telo bude šťastnejšie a váš mozog sviežejší :)

S láskou EČ.

Eva Černá

Učím ľudí ako dosiahnuť správnu telesnú hmotnosť, robím to už 15 rokov a nakoľko ja sama som zažila aj chudnutie aj priberanie, viem úplne presne ako si s tým poradiť čo najjednoduchšie a najrýchlejšie. Môj príbeh si prečítajte tu >>

Komentáre